PRED KÚPOU DIAMANTU

Ako vybrať diamant?

Aj ja som v mladosti zažil kúpu prvého diamantu, takže viem, aké ťažké je pre laika správne sa rozhodnúť pri výbere diamantu. Narozdiel od bežnej verejnosti, mal som veľmi dobrých školiteľov a korektných, profesionálnych obchodných partnerov, s ktorými sa dodnes veľmi rád stretávam v Antwerpách na diamantovej burze. V nasledujúcich článkoch na tejto stránke nájdete zopár dobrých rád ako sa orientovať pri posudzovaní kvality diamantov, ktoré pochádzajú aj z mojej dlhoročnej odbornej praxe.

Kupujúci by si mal v prvom rade uvedomiť, že rozdiel v cenách tej istej kategórie diamantov s odlišnou kvalitou je doslova ohromný. Napríklad 1.00 ct diamant najvyššej kvality môžete kúpiť v cenách od 20 tis. EUR, ale rovnako možete kúpiť 1.00 ct diamant v zlej kvalite za 1 tis. EUR. To platí aj pre menšie diamanty, rozdiely v cene v závislosti od kvality sú veľké bezohľadu na ich karátovú váhu.

Pre laickú verjenosť je jediným overitelným spôsobom zistenia kvality diamantu jeho certifikát vystavený najlepšie svetovo uznaným gemologickým laboratóriom. Ja osobne odporúčam GIA certifikát, nakoľko táto spoločnosť vyvinula metodológiu hodnotenia kvality diamantov, je najprísnejšia v hodnotení kvality, a podľa svetových štatistík viem, že okolo 75 % predaných diamantov na svetových diamantových burzách má certifikát GIA. Pravosť certifikátu je možné overiť na stránke www.gia.edu a zároveň číslo certifikátu je vypálené laserom na diamante, viditelné je pri 20x zväčšení.

Zároveň je nutné poznamenať, že všetky svetové ceny brusených diamantov (RAPAPORT) sa stanovujú pre diamanty v metodike hodnotenia kvality GIA, s výbrusom 3xEXCELENT a fluorescenciou NONE.  Všetky ostatné diamanty s nižšou kvalitou parametrov alebo inými certifikátmi, sú vždy cenovo diskontované oproti cenám uvedeným pre GIA. Diskontovanie cien môže byť rádovo aj v desiatkách percent.

Odporúčam zákazníkom vyberať diamanty s kvalitou výbrusu 3xEXCELENT, fluorescenciou None, farbou D-F, čistotou VS2 a lepšou. Pri čistote diamantu je niekedy akceptovateľná aj SI1, ovšem tu už treba vedieť posúdiť umiestnenie a typológiu inklúzií čo je pre laikov ťažká úloha. Nižšiu čistotu ako SI1 neodporúčam.

Pozor si treba dať na porovnávanie cien diamantov v e-shopoch, nie všetky paremetre kvality diamantu sú uvedené v certifikáte. Napríklad parameter Milky nie je uvedený v certifikáte no má výrazný vplyv na vizuálny efekt diamantu a samozrejme aj na jeho cenu. Dôležité je pri porovnávaní diamantov zamerať sa aj na typológiu inklúzii (clarity) a ich umiestnenie v diamante – čierne alebo biele mapy. Aj tu platí, že dva diamanty s rovnakými parametrami môžu mať výrazne odlišnú cenu, čo ale neznamená že lacnejší diamant predstavuje výhodnú kúpu.

Diamant sa kupuje do šperku pre jeho vizuálny efekt, a na ten má najväčší vplyv kvalita výbrusu (množstvo žiary, kontrastu, brilancie), farba diamantu (šírka farebného spektra odtieňov v žiare a scintilácii) a čistota (inklúzie sú prekážkou pre pohyb svetla v diamante).

Diamant s parametrami color D-F, 3xEXCELENT, fluorescencnia NONE, clarity VS2 vyžaruje 95-98 % svetla.

Diamant s parametrami color D-F, 3xEXCELENT, fluorescencnia NONE, clarity SI2 vyžaruje 60-70 % svetla.

Diamant s parametrami color D-F, kvalita brusu GOOD, FAIR, POOR, fluorescencnia NONE, clarity SI2 vyžaruje okolo 40 % svetla – ja tieto diamanty označujem ako mrtvé diamanty.

Anatómia diamantu & Kvalita brusu

V roku 1919 mladý matematik, Marcel Tolkowsky, napísal magisterskú prácu týkajúcu sa proporcií výbrusov okrúhlych diamantov. To sa stalo základom pre to, čo sa nazýva “Ideálny výbrus“.

Povráva sa, že okoloidúcich v uliciach Londýna prosil, aby vybrali zo skupiny najviac príťažlivý – najvýraznejší diamant. Pomocou týchto bežných názorov náhodných pozorovateľov a spoločne s názormi brúsičov diamantov z jeho rodinného obchodu, ktorý mal v Belgicku, potvrdil proporcie najlepšie vyzerajúceho diamantu. Následne uplatnil matematiku a fyziku, aby svoje tézy dokázal.

Proporcie, ktoré vybral, predurčujú nádherný diamant. Ale diamantovému priemyslu trvalo niekoško desaťročí, kým  zrealizovli túto teoreticky predurčenú škálu parametrov ideálných proporcií v praxi.

Bol si vedomý rozdielov aplikovaných parametrov výbrusu medzi dosahovaným maximálnym leskom a maximálnym žiarením, ktoré sú výsledkom kolísajúcich kombinácií vrcholu a ihlancových uhlov.

Vďaka matematikovi Jasperovi Paulsenovi je možné meniť matematické modely a sledovať ich vplyv na dosahovenie vizuálneho efektu pri okrúhlom výbruse diamantov.

Carat – veľkosť diamantu

Karát je najjednoduchšie a zároveň najobjektívnejšie meratelný ukazovateľ zo všetkých štyroch C. Diamant o váhe 1.00 karátu váži v hmotnostnom merítku 0.2 gramov.

Viac o karáte (Carat)

Karát – teda váha diamantu má veľký vplyv na jeho cenu, zároveň to ale neznamená, že väčší diamant musí byť drahší. V praxi sa bežne stretávam s diamantmi menšími, špičkovej kvality, ktoré sú drahšie ako väčšie diamanty zlej kvality. Viac karátová váha znamená väčšiu cenu, pretože veľké diamanty sú veľmi vzácne, to ale platí pre skutočne veľké diamanty.

Diamant dvojnásobnej váhy stojí približne 4 krát viac, za predpokladu rovnakých ostatných parametrov porovnávaných diamantov. Medzi cenou a veľkosťou teda neplatí priama úmera. Ako ilustračný príklad použijem porovnanie nasledovných cien: Bezchybný 1.00 karátový diamant v D farbe stojí 1,7 krát viac ako 0,99 karátový (99 bodový) D farbe bezchybný diamant. Rozdiel je len 0.01 karátu ale cenový rozdiel je nesmierný.

Karát je jednotka váhy pre diamanty. Jeden karát je presne 200 miligramov. Point (bod) je jedna stotina karátu (2 mg) a zvyčajne sa používa pre diamanty vážiace menej ako jeden karát. Cena diamantu exponenciálne rastie so zvyšujúcimi sa karátmi, keďže väčšie diamanty sú veľmi zriedkavé a v svete viac žiadané.

Color – farba diamantu

Chemicky čistý a štrukturálne perfektný diamant je dokonale priesvitný bez akejkoľvek farby alebo odtieňa. Avšak v prírode nie je takmer žiadny diamant perfektný.

Farba má oveľa väčší vplyv na cenu u tried vyššej čistoty (IF-VVS).

Viac o farbe diamantov (Color)

Farba diamantu môže byť ovplyvnená chemickými nečistotami alebo štrukturálnymi chybami v kryštálovej mriežke. V závislosti od odtieňa zafarbenia diamantu sa jeho cena môže zvyšovať aj znižovať. Žltá farba cenu znižuje, ale ružové alebo modré zafarbenie môže cenu diamantu dramaticky zvyšovať.

Väčšina diamantov použitých v šperkoch sú priesvitné len so slabým odtieňom, alebo sú to biele diamanty. Najčastejšie sú znečistené dusíkom, ktorý nahrádza malé množstvá uhlíka v štruktúre diamantu a spôsobuje žltkastý až hnedý odtieň. Tento efekt sa prejavuje u takmer všetkých bielych diamantov a iba u tých najvzácnejších je nezistiteľný.

GIA vyvinula systém hodnotenia zafarbenia diamantov. Jeho škála je od „D“ do „Z“ (D značí „bezfarebný“ a Z značí jasne žlté zafarbenie). Tento systém sa ujal a je všeobecne uznávaný. Používa sa pri ňom kontrolná sada prírodných diamantov známeho zafarbenia alebo precízne vypracované zirkóny. Osvetlenie pri týchto testoch je tiež normalizované a prísne kontrolované. Diamanty s intenzívnejším zafarbením sú vzácnejšie a taktiež drahšie ako tie so slabším zafarbením. Avšak diamanty so zafarbením „Z“ sú taktiež vzácne a jasne žltá farba je tiež vysoko cenená. Diamanty so zafarbením D-F sú považované za „bezfarebné“, G-J sú „takmer bezfarebné“, K-M sú „mierne zafarbené“. N-Y sa väčšinou zdajú ako bledo-žlté alebo hnedé.

Na rozdiel od žltých alebo hnedých zafarbení, diamanty iných farieb sú oveľa vzácnejšie a drahšie. Už aj bledo ružové alebo modré zafarbenie môže vysoko zvýšiť ich cenu. Intenzívnejšie zafarbenie býva obvykle žiadané a diamanty majú pri týchto zafarbeniach najvyššie ceny. Rozmanitosť nečistôt a štrukturálnych nedokonalostí má za následok rôzne zafarbenia vrátane žltej, ružovej, modrej, červenej, zelenej, hnedej ale občas aj iných zafarbení. Diamanty s nezvyčajným alebo veľmi silným zafarbením bývajú označované ako „módne“ (fancy). Intenzívna žltá býva najčastejšie označovaná ako módna a býva odlišovaná od ostatných bielych diamantov. Špecialisti na drahokamy vyhotovili stupnicu pre tieto módne zafarbené diamanty, ale nie je často používaná hlavne pre veľmi zriedkavý výskyt takto zafarbených diamantov.

Pri 1 – 0.5 karátových diamantoch je asi tak polovica opýtaných ľudí schopná badať rozdiel vo farbe medzi D a H diamantami, pri I a nižších, mnoho ľudí vidí slabý odtieň, nádych žltej . Diamanty nad 5 karátov je ľahšie vybrať si v rozmedzí D – G a to sa samozrejme odráža aj na cenách.

Oveľa ľahšie je vidieť farbu diamantu ak je umiestnený v bielej obrube – v bielom zasadení (platine alebo bielom zlate). Ak máme žltkastý diamant, potom jeho umiestnenie v objímkovom štýle môže zvýšiť zjavnú farbu o pár stupňov.

Niektorí ľudia uprednostňujú takzvané teplejšie farby (J-L) iní chcú ušetriť peniaze, získať väčší diamant alebo lepší výbrus a tak volia nižšiu kvalitu vo farbe.

Fluorescentné diamanty s namodralým nádychom (okolo 25-30% diamantov) sa zvyčajne javia viac bezfarebne.

Clarity – inklúzie v diamante

Čistota je vyjadrením vnútorných a vonkajších chýb diamantu. Tieto chyby môžu byť napr. cudzí materiál, iný kryštál diamantu, alebo štrukturálne nepresnosti ako malé prasklinky.

Viac o čistote (Clarity)

Počet, veľkosť, farba, umiestnenie a viditeľnosť chýb môžu ovplyvniť relatívnu čistotu diamantu. Gemological Institute of America a iné inštitúcie vyvinuli systém na triedenie diamantov podľa čistoty, ktorý zväčša spočíva na pozorovaní diamantu trénovaným profesionálom pri 10-násobnom zväčšení.

Čisté diamanty sú veľmi vzácne. Iba 20% všetkých vyťažených diamantov je dostatočne čistých aby mohli byť použité v šperkoch; ostatných 80% je použitých na priemyselné potreby. Z použiteľných 20% obsahuje veľká časť okom viditeľné nečistoty pri bližšom preskúmaní, avšak niektoré chyby diamantov môžu byť skryté pod kovom samotného šperku.

Väčšina z nečistôt nemá veľký účinok na štrukturálnu integritu, avšak veľké ‚obláčiky‘ môžu ovplyvniť schopnosť diamantu prenášať a rozkladať svetlo. Veľké praskliny môžu redukovať jeho odolnosť, čo sa prejavuje poškodením diamantu pri náraze na iný predmet, resp. jeho prasknutím.

Stupnica čistoty od najlepšej po najhoršiu : FL, IF, VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, I1, I2

Cut – tvar výbrusu diamantu

Krásu diamantu neuvidíte v celej kráse v neopracovanom stave. Diamant musí byť vybrúsený a vyleštený aby ukázal všetky krásy, pre ktoré sú diamanty také známe a vzácne. Diamanty sa brúsia do rozličných tvarov, ktoré sa stanovujú podľa parametrov neopracovaného kameňa, tak, aby čo najlepšie vynikli vlastnosti vybrúseného diamantu.

Viac o výbruse (Cut)
Briliant alebo diamant? To je otázka, ktorá laickú verejnosť mätie. Vždy hovoríme o diamante, a ten môže byť v prírodnom nálezovom stave alebo po opracovaní vybrúsený diamant. Slovo briliant je vyjadrením tzv. briliantového výbrusu a ten je definovaný počtom faziet (plôch), ktorých je pri briliantovom výbruse 57 alebo 58. Ak má diamant 58 faziet, tak tá fazeta s číslom 58 je zrezaný kulet. Diamant s 57 fazetami má kulet špicatý. Kulet je špic na spodnej časti diamantu. Briliantový výbrus majú aj tvary ako napr. Princess, Heart, Oval, Cushion len majú prívlastok modified (modifikovaný briliantový výbrus). Výbrus v tvare napr. Asscher alebo Emerald nie je briliantový výbrus.
 
Diamanty, ktoré nie sú vybrúsené podľa Tolkowskeho okrúhleho tvaru (alebo jeho variácií) sú zastúpené v celosvetovej produkcii na 20 – 25%. Populárne módne štýly brúsenia sú baguette (z francúzštiny bageta), marquise (markíza), princess, heart, briolette, a pear(hruška). Tieto brusy nepodliehajú až takej striktnosti v parametroch ako je tomu pri okrúhlom bruse. Taktiež nie je tak presne definovaný štandart týchto výbrusov (mimo okrúhlych). Iné tvary výbrusov sú veľmi ovplyvňované módou. V posledných desaťročiach boli zaznamenané niektoré nové typy brúsenia, ktoré zväčša boli len pozmenené verzie už existujúcich typov.
 
Príťažlivosť tzv. fancy shape diamonds – diamantov nápaditých tvarov je do značnej miery založená na samotnom tvare, aj keď výbrusy okrúhlych (round) diamantov sú bezpochyby oveľa brilantnejšie. Väčšie diamanty nápadných tvarov stoja iba o trochu menej ako okrúhle diamanty na karát, pretože brúsiči získavajú väčšie výnosy brúsením nápaditého tvaru, ktorý „sa hodí“ na rôzne tvarované nerovné, rozpukané diamanty. Niektoré nápadité tvary, ako marquise, alebo pears, môžu mať väčšiu plochu ako okrúhle, ale väčšina z nápaditých tvarov sú skôr hlbšie s menšou šírkou. Efektne najkvalitnejšie parametre dosahuje diamant v tvare round – okrúhly briliant.
 
Je veľmi ľahké vidieť inklúzie a nižšie farby u diamantov smaragdového výbrusu (emerald, asscher), pretože majú oveľa menej „prepchaný“ vzhľad. Okrajové fazety sú veľmi často brúsené príliš špicato – strmo a môžu preto vyzerať veľmi odlišne od bočných faziet.
 
Existuje mnoho nových patentovaných a značkových výbrusov diamantov; mnohé z nich sú marketingové triky a chytáky, pár z nich pôsobí veľmi dobre.
 

Kvalita – výbrusu, lesk, symetria

Jeden z významných parametrov, ktorý sa podieľa na vizuálnom prejave diamantu. Svetelný lúč vchádzajúci do diamantu sa na pavilónových fazetách odráža ako na zrkadle a vystreľuje cez korunu späť do priestoru.

Viac o kvalite výbrusu

Podľa medzinárodnej normy GIA sa sledujú tieto tri parametre CUT, POL, SYM, čiže výbrus, lesk a symetria vybrúseného diamantu.

Hodnotenie pre každý z týchto parametrov pozostáva zo stupnice piatich hodnôt. EXCELENT, VERY GOOD, GOOD, FAIR, POOR.

Význam kvality výbrusu spočíva v množstve vráteného svetla z diamantu. Diamant s výbrusom 3xEXCELENT dokáže 95-98 % svetelných lúčov odraziť na pavilonových fazetách a vystreliť ich cez korunové fazety. Ľudské oko tento efekt vníma ako žiaru, brilanciu, scintiláciu a kontrast.

Diamanty so zlými parametrami CUT alebo SYM, alebo oboje spolu, dokážu len 40-60 % svetelných lúčov odraziť na pavilonových fazetách a vystreliť ich cez korunové fazety.

Zlé až veľmi zlé parametre na úrovni FAIR alebo POOR spôsobujú minimum vizuálnych efektov, a teda diamanty sú mdlé, bez žiary.

Fluorescencia diamantu

Tak ako fluorescentné materiály, ktoré ste mali možnosť niekedy vidieť, pod UV svetlom, je možné pozorovať fluorescentné prejavy aj pri niektorých diamantoch. Zhruba 25-30 % diamantov vykazuje znaky fluorescencie.

Diamant druhý z prava má fluorescenciu NONE – bez fluorescencie. Diamant druhý z ľava má fluorescencniu Very Strong Blue

Viac o fluorescencii diamantov

Fluorescencia môže byť od jemnej až po veľmi silnú a najbežnejšou fluorescentnou farbou je modrá. Modrá je dodatkovou farbou k žltej, najviac farebne tónovanou farbou u diamantov. Modrá fluorescencia môže zo žltkastých diamantov robiť to, že vyzerajú ako biele, alebo bezfarebné.

Najbežnejším farebným odtieňom fluorescentných diamantov je modrá, ovšem vyskytujú sa aj fluorescentné odtiene oranžovej, červenej, zelenej farby.

Fluorescentné diamanty zmenia svoju vizuálnu podobu po nasvietení UV svetlom, akonáhle sa dostanú mimo UV svetlo, vrátia sa do štandardného stavu.

Cena fluorescentných diamantov je nižšia v porovnaní s cenou rovnakého neflourescentného diamantu. Rozdiel v cene môže  byť výrazný, v závislosti od intenzity fluorescencie diamantu.

Podľa GIA je fluorescencia rozdelená do týchto stupníc : None, Faint, Medium, Strong, Very Strong. Svetové gemologické laboratória môžu používať iné označenie intenzity fluorescencie. Napr. laboratórium IGI namiesto Faint používa značenie Slight.

Flourescencia diamantov nemusí byť ich nedostatkom. Na tomto šperku boli použité malé diamanty v kombinácii fluorescentné a nefluorescentné na dotvorenie umeleckého prejavu.

 

Heart & Arrows – srdcia a šípy v diamante

V 80-tich rokoch minulého storočia v Japonsku pán Okuda urobil pokus pri pozorovaní vybrúsených diamantov s lupou za použitia červeného filtra. Výsledkom tohto pokusu bolo pozorovanie útvarov označených ako srdcia a šípy v diamantoch okrúhleho výbrusu s ideálnym výbrusom podľa Tolkowského.

Touto metódou je možné veľmi rýchlo zdetekovať symetriu okrúhleho diamantu.

Viac o H&A

Táto metóda pozorovania okrúhlych diamantov je označovaná aj ako IdealScope. Je to metóda, ktorou je možné veľmi rýchlo určiť kvalitu výbrusu a jeho symetriu. Okrúhly diamant s excelentným výbrusom má krásne zvýraznené srdcia a šípy, pričom diamant s výbrusom Fair alebo Poor zobrazuje pri pozorovaní inú schému.

V súčasnosti existujú polemiky, ohľadom „vzácnosti“ diamantov s okrúhlym výbrusom a H&A. Mnoho predajcov marketingovo zvýrazňuje prítomnosť H&A v svojích ponukách s cieľom vyzdvihnúť jedinečnosť ponuky, pričom ale tento parameter nie je uvádzaný ani laboratóriom GIA v certifikátoch a teda zákazník nemá možnosť overiť si pravdivosť tvrdenia predávajúceho.

Laboratórium GIA potvrdilo, že mnohokrát nie je rozdiel medzi okrúhlym diamantom s H&A a diamantom bez H&A pričom porovnávané diamanty mali kvalitu 3xEXCELENT. Zároveň GIA uvádza, že diamanty s H&A mnohokrát nepredčia diamanty bez H&A v žiare a vizuálnej kráse, ktorá je pri rôznych proporciách okrúhleho brus viac vyzdvihnutá a zároveň je takýto diamant hodnotený ako 3xEXCELENT.

Metóda pozorovania H&A je ale určite vhodná a odporúčaná pri rýchlom posúdení kvality výbrusu, ako tomu nasvedčuje aj nasledujúci obrázok – kvalita výbrusu od EXCELENT až po POOR.

Certifikáty k diamantom

Je veľmi dobrým rozhodnutím, kúpiť diamant s certifikátom vystaveným nezávislou atutoritou – svetovo uznaným gemologickým laboratóriom. Takto certifikované diamanty vo väčšine prípadov majú laserom vypálené číslo certifikátu na diamante a je možné overiť ich pravosť.

Svetovo uznané gemologické laboratória sú GIA, IGI, AGS, HRD, EGL

Viac o certifikátoch

Certifikáty neuvádzajú hodnotu vo finančnom vyjadrení, ale poskytujú nezávislý názor expertov na kvalitu brúseného diamantu. Cena diamantu sa stanovuje podľa jeho kvalitatívnych parametrov uvedených v certifikáte. Vo svete je zaužívaný systém stanovenia hodnoty diamantu pod názvom RAPAPORT.

Systém RAPAPORT zverejňuje ceny diamantov na týždňovej báze. Ceny sa stanovuju pre diamanty s certifikátom GIA a pre typ výbrusu CUT, pre konkrétny váhový interval CARAT, pre konkrétnu triedu čistoty CLARITY a farbu COLOR. Parametre kvality výbrusu 3x EXCELENT a fluorescenciu NONE. Všetky tieto údaje sú uvedené v certifikáte diamantu, a podľa týchto hdnôt sa konkrétny diamant oceňuje v systéme RAPAPORT.

Všetky ostatné diamanty s certifikátmi ostatných gemologických laboratóriii sú cenovo diskontované, čiže ak by ste mali dva rovnaké diamanty, jeden s certifikátom GIA a druhý s certifikátom IGI, tak diamant s certifikátom IGI bude mať nižšiu predajnú hodnotu o 5-10 % oproti rovnakému diamantu s certifikátom GIA. Diskontovanie môže byť aj väčšieho rozsahu, je to závislé od gemologického laboratória. Dôvodom cenovej diskontácie oproti cenám GIA je rozdiel v metodike hodnotenia kvality diamantov rôznymi gemologickými laboratóriami – GIA má najtvrdšie parametre pre hodnotenie kvality diamantov, pri ostatných gemologických laboratóriach sú normy benevolentnejšie oproti GIA.

Diskontovanie cien oproti RAPAPORT je možné aj pri diamantoch s certifikátom GIA, a to za predpokladu, že diamant má síce certifikát GIA ale v parametroch kvality výbrusu nevykazuje kvalitu 3x EXCELENT a pri fluorescencii má iný parameter ako NONE. Pre názornosť uvediem nasledovný príklad dvoch diamantov s certifikátom GIA.

Diamant 0.30 ct, ROUND, color G, clarity VS1, kvalita výbrusu 3x EXCELENT, fluorescencia NONE – cena RAPAPORT 1000 EUR, predajná cena 1000 EUR

Diamant 0.30 ct, ROUND, color G, clarity VS1, kvalita výbrusu GOOD, VERY GOOD, VERY GOOD, fluorescencia MEDIUM BLUE – cena RAPAPORT 1000 EUR, predajná cena 500 EUR

Pozor na porovnávanie cien, drvivá väčšina laickej verejnosti si pri porovnávaní cien diamantov v ponukách od obchodníkov neuvedomuje tento fakt, zameriava sa na cenu diamantu, pričom vo väčšine prípadov kúpi „lacnejší“ diamant, ktorý je ale v skutočnosti výrazne predražený.

Syntetické a upravované diamanty

Hodnota takýchto diamantov je na úrovni 25-30 % hodnoty prírodných diamantov, a ich cena časom bude len klesať.

Pokrok v technológiách vytvoril aj na poli obchodu s diamantmi nové možnosti zlepšovania parametrov brúsených prírodných diamantov s cieľom zlepšiť ich kvalitatívne parametre v čistote CLARITY a farbe COLOR.

Špeciálnou kategóriou sú diamanty syntetické (umelo vyrobené), označované metódou použitou pri ich výrobe HTHP alebo CVD

Viac o syntetických diamantoch

Z hľadiska pôvodu delíme diamanty na syntetické (priemyselne vyrábané) a prírodné (ťažia sa v diamantových baniach).

Syntetické diamanty majú využitie hlavne v priemysle. V poslednej dobe sa masívne vyskytujú aj v klenotníckom priemysle. V podstate sa od prírodných nelíšia, majú skoro rovnaké parametre ako prírodné. Niektoré sa napr. vyznačujú magnetizmom, v závislosti od použitej technológie pri výrobe syntetických diamantov.

Jedine renomované gemologické laboratória vedia určiť pôvod diamantu, t.j. či je syntetický alebo prírodný. Jednoznačne odporúčam zamerať sa na diamanty s certifikátmi od GIA, IGI, AGS, EGL, HRD, ktoré vedia bez problémov diamanty rozlíšiť. Rozlíšiť syntetický diamant od prírodného v „domácich“ podmienkach je doslova nemožné.

Čo je ale dôležité, syntetické diamanty majú podstatne nižšiu cenu ako prírodné diamanty a ich hodnota časom bude len klesať. Mnohokrát si ich zákaznik kupuje vo vidine výhodnej kúpy, ale v podstate si kupuje výrazne predražený šperk s syntetickým diamantom.

Ako investičné (trezorové) diamanty nemajú žiadny význam. Bohužiaľ, v šperkoch sa často krát vyskytujú diamanty bez certifikátov renomovaných gemologických laboratórií čo kupujúceho vystavuje značnému riziku – výrazne predraženej kúpe diamantu – v podstate kupuje mačku vo vreci. Aj keby mal syntetický diamant certifikát napr GIA, nič to na jeho hodnote nemení.

Upravované diamanty

Upravované diamanty môžu byť syntetického ako aj prírodného pôvodu. Spôsob upravovania diamantov sa člení podľa typu použitej technológie do týchto skupín :

  • CE (Clarity Enhanced) – čistota upravená
  • HPHT (High pressure high temperature) – upravená farba vysokým tlakom a súčasne vysokou teplotou
  • LD (Laser Drilled) – laserovo navrtaný a vyplnený živicou
  • Irradiated – ožiarený

Pri brúsených prírodných diamantoch sa upravujú parametre COLOR a CLARITY. Spôsob úpravy spočíva v zlepšení týchto parametrov o niekoľko stupňov.

Zmyslom upravovania týchto parametrov je dosiahnuť lepšie kvalitatívne parametre diamantov, čo sa ale NEODZRKADLUJE aj v raste ceny takéhoto diamantu. Laicky povedané, ak mal diamant parameter CLARITY na úrovni SI1 a po úprave má parameter VS2, alebo v prípade parametru COLOR pôvodný na úrovni G po úprave E tak cena takto upraveného diamantu je vždy na úrovní pôvodných kvalitatívnych parametrov. Obchodníci s diamantmi vo svete túto problematiku poznajú veľmi dobre, horšie je to s laickou verejnosťou, ktorá o tom nič nevie a preto sa stáva často obeťou špekulantov.

Často krát, samotný obchodníci ani sami nevedia, že predávajú necertifikované upravované diamanty, a uvádzajú tak do omylu kupujúcich. Jednoducho ich dobehol ich obchodný partner – dodávateľ. Horšie je, ak to robia zámerne, s cieľom neprimeraného zárobku na škodu kupujúcich.

Najlepší spôsob ako predísť zlej kúpe, a hlavne nekúpiť „mačku vo vreci“, je vždy kupovať diamanty certifikované v nezávislých gemologických laboratóriách. V prípade upravovaných diamantov tieto gemologické laboratóriá vo svojich certifikátoch vždy túto skutočnosť vyznačia v samotnom certifikáte v časti poznámky – COMMENTS.

Ukážka certifikátov pre upravované diamanty