Home Predaj diamantov Rady a odporúčania

Rady ako nenaletieť podvodníkom

E-mail

Rady ako sa nestať obeťou špekulantov a podvodníkov obchodujúcich s diamantmi :

 1. Kupujte len certifikované diamanty, ktoré boli certifikované v gemologických laboratóriách
 2. Kupujte len značené diamanty – laserom vypálený názov certifikačnej spoločnosti spolu s číslom certifikátu (je možné vidieť na diamante pod 20 x zväčšením)
 3. Nie všetko čo Vám predajca predloží je certifikát diamantu, vyhýbajte sa certifikátom, ktoré vystavil predajca alebo neautorizované osoby
 4. Diamanty s výrazne nižšou cenou ako je burzová cena, resp. obvyklá cena na trhu sú nanajvýš podozrivé – môžu pochádzať napr. z krádeží, môžu to byť napodobneniny diamantov,
 5. Informujte sa u predajcu na cenu diamantu podľa rapaportu – je to obchodná cena diamantu podľa jednotlivých kvalitatívnych tried medzi obchodníkmi s diamantmi. Kúpa diamantu v cenách +- 15-20 % je štandardná cena.
 6. Nenaleťte na prvú ponuku, skôr než niečo kúpite, spravte si prieskum trhu, vyžiadajte si cenové ponuky aj od iných obchodníkov. Neporovnávajte „jablka s hruškami“ vždy porovnávajte jednu kvalitatívnu triedu, ceny medzi kvalitatívnymi triedami sú výrazne odlišné.
 7. Cena podľa rapaportu sa stanovuje na diamanty s certifikátom GIA, všetky ostatné diamanty s inými uznanými certifikátmi majú v drvivej väčšine nižšiu cenu ako diamanty tej istej triedy s certifikátom GIA
 8. Aj diamanty majú napodobneniny, napr. moisanit, ktorý je skoro identický s diamantom, ovšem jeho cena je výrazne nižšia. Veľkým exportérom moisanitov je Rusko.
 9. Neinvestujte do farebných diamantov, ktoré nemajú certifikát GIA. Farebné diamanty sú výrazne drahšie ako bezfarebné. Novodobé technologické poznatky umožňujú upravovať farbu nekvalitných diamantov, väčšinou do žlta, čo ale nie je prírodný žltý diamant ale nekvalitný,  upravený diamant do žlta.
 10. Množí sa výskyt syntetických diamantov, ktoré majú iné fyzikálne vlastnosti ako prírodné diamanty, laická verejnosť rozdiel nedokáže spozorovať. Gemologické laboratória v certifikátoch pri syntetických diamantoch vždy túto informáciu uvedú.
 11. Skôr ako sa rozhodnete kúpiť si diamant, požiadajte svojho predajcu aby Vám vysvetlil čo najviac informácii z oblasti posudzovania kvality diamantov, cenového vývoja, certifikátov, zvyklosti diamantového obchodu, spôsobov overenia kvality a korektnosti informácii. Je to jeden zo spôsobov ako sa presvedčiť, že ste nenarazili na „kšeftárov“ alebo predajcov „dohodárov“ pracujúcich za províziu. Odporúčam aj preštudovať odborné publikácie z oblasti diamantov.
 12. Pozor na prírodné upravované diamanty. Súčasné technológie umožňujú vylepšovať diamanty, čo sa týka parametrov čistoty aj farby. Jedná sa napr. o diamanty, ktoré boli upravované laserovou technológiou alebo boli navrtané a vyplnené živicou. Takýto zásah do diamantu je v certifikátoch gemologických laboratórií vždy uvedený. Jedná sa napríklad o údaj CLARITY ENHANCED – čistota upravená, čo v praxi znamená, že sa jedná o diamant s čistotou napr. SI2 upravený na čistotu VS2. Cenový rozdiel pri neupravených diamantoch je výrazný, ovšem upravený diamant z SI2 na VS2 sa predáva v cene triedy SI2, ak takýto diamant bude kupovať laik tak ho môžu „špekulanti“ predať  za cenu pravej, neupravovanej VS2. Laserom sa zosvetlujú (vypalujú) napr. čierne miesta, ktoré po zásahu farebne splynú s ostatnou hmotou diamantu, čim sa akoby zneviditelnia.
 13. Neverte pekne vyzerajúcim grafom zobrazujúcim cenový vývoj.  Nezabúdajte, diamanty sa vždy obchodujú v USD a všetky grafické prezentácie sú robené na základe USD. Ako príklad uvediem cenu diamantu z roku 2000, keď konkrétna 1 ct. kvalitatívna trieda stála 10 tis. USD, v roku 2010 táto kvalitatívna trieda pri 1 ct. diamante stála 20 tis. USD. Je pravdou, že za obdobie 10 rokov spravila táto investícia 100 % zisk. Je to ale zisk v USD. Ak to prepočítame na EUR, ked v roku 2000 stál USD 48 Sk, a v roku 2010 po prepočte 23 SK, tak zistíme, že zárobok  sa rovná nule. To ale neznamená, že investovanie do diamantov nie je vhodné, treba len zvažovať načasovanie a výmenné kurzy, ktoré Vám môžu priniesť znásobený zisk prostredníctvom započítania výmenný kurzov EUR/USD.
 14. Majte na pamäti, nikto negarantuje cenový rast diamantov  ani Váš zisk. Od roku 2000 spoločnosť DE BEERS (najvýznamnejší obchodník s diamantmi vo svete, zároveň aj kontrolujúci  väčšinu ťažobného diamantového priemyslu) neovplyvňuje vývoj na diamantových trhoch a nefixuje cenu diamantov, ceny diamantov sú ponechané na voľný trh. Aj tu platí to isté ako pri iných komoditných trhoch.
 15. Nezabúdajte, jedná sa o Vaše peniaze, nekorektní obchodníci Vás o ne budú chcieť za každú cenu pripraviť, a verte, že Vám bez váhania poskytnú tie „najzaručenejšie“ informácie, ktoré Vás majú za cieľ primäť ku kúpe. S určitosťou Vám môžem už teraz povedať, že to ale s korektnosťou vo svete diamantového obchodu nemá nič spoločné!
 16. Počas svojej praxe som bol kontaktovaný ľudmi, ktorý po spoznaní skutočnej pravdy o zrealizovanej kúpe/investícii ostali hlboko sklamaný.  Nestaňte sa obeťou pseudo obchodníkov s diamantmi aj Vy, mimochodom, týto pseudoobchodníci s diamantmi poškodzujú aj moje meno.
 

Šperky s diamantmi

Zásnubné prstene s diamantom
Náušnice s diamantmi
Prívesky s diamantmi

online shop

overiť cenu diamantu alebo diamantového šperku

Zdieľajte s nami

optimalizované pre tieto prehliadače

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 544832

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 9 návštevníkov