Home Diamant Symetria (Symmetry)

Symetria (Symmetry)

E-mail
Diamanty s GIA dobrou symetriou Veľa laboratórií klasifikuje v GIA správach symetriu ako excelentnú, veľmi dobrú, dobrú, dostačujúcu, alebo zlú. Základom laboratórnej klasifikácie je mikroskopická skúška – overenie pre uistenie sa, že sa fazety spojili bezchybne, čo môže vyústiť do rozdielnych záverov, čo sa optickej symetrie týka.

V priebehu 70.000 GIA výskumných štúdií diamanty s ‘dobrou’ symetriou, ale proporciami, ktoré by ich klasifikovali v top kategórii, všeobecne neboli uprednostňované ani obchodnými, ani kupujúcimi účastníkmi výskumu. To je dôvod, prečo sa GIA rozhodla uprednostniť triedenie podľa výbrusu pred symetriou, alebo leskom. AGS trvá na tom, aby diamanty, ktoré dosiahli svoju top triedu výbrusu (AGS 0), mali ideálnu symetriu.

Na prvom obr. je diamant ktorý GIA ohodnotila ako dobrý a na druhom je diamant hodnotený od AGS ako ideálny.


Diamanty s GIA ideálnou symetriou Ak leštíme drsný diamant, účelom je zbrúsiť to najhrubšie, čo je možné. To veľmi často znamená brúsenie – leštenie diamantu s nedokonalou symetriou, aby sa vyhlo inklúziám, alebo sa dosiahla takzvaná "magická váha" (ako 1.00 karát ). Brúsené – leštené diamanty môžu byť jemne neokrúhle, alebo mať variácie v hrúbke pásu, uklonení tabule a decentralizácii tabule alebo kuletu atď. V rozpore s populárnou domnienkou, poruchy symetrie u diamantov sú často výsledkom vysoko odborných vedomostí, než známkou nedostatku vedomostí.

Zobrazenia diamantov, ktoré používam v tejto príručke sú zväčša symetrické. No v skutočnosti je iba veľmi málo diamantov perfektne symetrických, ale symetria je oveľa menej dôležitá pre celkovú krásu diamantu než presné proporcie fazetu. Možno, že by ste ani nepostrehli rozdiel medzi diamantami s ideálnou, excelentnou, veľmi dobrou, alebo aj dobrou symetriou.

Rozdiely v cene pre okrúhle diamanty 1-1.49 karát, F-H, VS1-SI2, GIA a AGS 58%-63% hĺbka, 53%-58% tabuľa
Lesk & Symetria
% rozdiel v cene
Ex/Ex alebo Id/Id
0%
Ex/VG alebo Id/VG
-6.5%
VG/VG
-8.3%
VG/G
-9.8%
G/G
-11.6%

Najlepšie a najefektívnejšie je hodnotiť symetriu pomocou prístroja Ideal-Scope pretože schémy, ktoré ním sledujeme sa zobrazujú "opticky" symetricky. Ďalšou kategóriou diamantov vysokej symetrie sú srdcia a šípy (pri okrúhlych diamantoch - výbrus ROUND/Briliant).
 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 544839

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 12 návštevníkov