Home Diamant Čistota (Clarity)

Čistota diamantu (Clarity)

E-mail
Čistota je stupeň vnútorných chýb diamantu. Tieto chyby môžu byť napr. cudzí materiál, iný kryštál diamantu, alebo štrukturálne nepresnosti ako malé prasklinky. Počet, veľkosť, farba, umiestnenie a viditeľnosť chýb môžu ovplyvniť relatívnu čistotu diamantu. Gemological Institute of America a iné inštitúcie vyvinuli systém na triedenie diamantov podľa čistoty, ktorý zväčša spočíva na pozorovaní diamantu trénovaným profesionálom pri 10-násobnom zväčšení.
Čisté diamanty sú veľmi vzácne. Iba 20% všetkých vyťažených diamantov je dostatočne čistých aby mohli byť použité v šperkoch; ostatných 80% je použitých na priemyselné potreby. Z použiteľných 20% obsahuje veľká časť okom viditeľné nečistoty pri bližšom preskúmaní, avšak niektoré chyby diamantov môžu byť skryté pod kusom samotného šperku.

Väčšina z nečistôt nemá veľký účinok na štrukturálnu integritu, avšak veľké 'obláčiky' môžu ovplyvniť schopnosť diamantu prenášať a rozkladať svetlo. Veľké praskliny môžu redukovať jeho odolnosť.

Škála čistoty diamantov siaha od bezchybných až ku kazovým.

diamant_i1diamant_si1 Po dôležitosti karátu, najväčší vplyv na cenu má čistota.

Ale klasifikácia veľkosti inklúzií, množstvo, farba, reflektivita - odraz, rozmiestnenie – investícia a typ sú ťažké, oceňovači sú tiež iba ľudia skúšajúci sprostredkovať predaj medzi nakupujúcimi a predávajúcimi.

Napokon, záverečné správy hodnotiace diamanty sú iba "názormi expertov" 10-násobne zväčšené.

Diamanty s SI1 (vľavo) a I1 (vpravo) čistotou, 10-násobne zväčšenie
.

Vysoká čistota je symbolom "neporušiteľnosti " a vzácnosti. Pod kvalitou diamantu sa už tradične myslí 'čistota'. Bezchybné IF a VVS diamanty sú považované za "investičný druh - trieda", ale to nie vždy platí, požiadavka - dopyt a likvidita diamantov strednej čistoty, SI (Slightly Included ) a VS (Very Slight) ich robia omnoho ľahšie predajnými alebo obchodovateľnými. Inklúzie v diamantoch sú vzácne "kazy – chyby – praskliny – defekty" ktoré sa prejavujú v deštrukcii, ako povedzme pri smaragdoch.

SI2 je na hranici 'viditeľnosti voľným okom'. Dôležitá definícia: ak je inklúzia evidentná – viditeľná voľným okom, pri normálnom svetle, zo vzdialenosti 35 - 37 cm, bez vedomosti jej pozície, kameň je potom označovaný ako 'I' pre „Imperfect“ nedokonalý – chybný, alebo označovaný európskym termínom – 'P' pre Pique (PeeKay) - pikovaný.
Jeden zo sto ľudí je schopný vidieť VS2 inklúzie, takže je lepšie kúpiť VS1, alebo čakať kým sa mu zhorší zrak ;-)

Čistota diamantu (Clarity)

EGL a EGL USA predstavili SI3 triedu v 1992. Z dôvodu veľkého cenového rozdielu medzi I1 a SI2, mnoho dílerov používalo SI3 celé dekády. Svetová federácia diamantových búrz chce, aby laboratória zaviedli SI3. Veľa z nich to odmietlo, ale veľa laboratórií na základe toho zmiernilo svoje nároky na ich SI2 triedu. Klasifikačné záverečné správy hovoria o tom, že mnoho diamantov obsahuje inklúzie (vyznačené červenou pre vnútorné a zelenou pre vonkajšie rysy); sú takto veľmi užitočné pri identifikácii. Najčastejšie sú zobrazené iba tie najväčšie inklúzie, inklúzie menších rozmerov – dodatkové, bývajú spomenuté v poznámkach. Niekedy môže škvrna inklúzie vyzerať tak zle, že diamant nechce nikto kúpiť.

Takéto škvrny sú problémom iba u SI1 a pri diamantoch nižšej čistoty, ak nie sú uvedené iné kazy, škvrny určujú zaradenie do triedy. Veľké škvrny môžu dokonca skaliť diamant. Ale toto skalenie škvrnou je veľmi vzácne už aj pre I1 diamanty.
 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 544801

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 5 návštevníkov