Home Diamant Certifikáty Oceňovanie diamantu

Oceňovanie diamatu

E-mail
Pred 40-imi rokmi boli hodnotiace správy robené iba pre diamanty najlepšej kvality. Ale dnes majú certifikáty aj veľké diamanty veľmi nízkej kvality predávané vo Wal-Mart (Wal-Mart - najväčší maloobchodný reťazec na svete, americká sieť hypermarketov).

GIA a HRD sú neziskové organizácie a sú vnímané často ako najnezávislejšie. AGS laboratóriá sú spolovice vlastnené investorom a druhú polovicu vlastní asociácia obchodníkov šperkárov. AGS sa špecializuje na klasifikáciu lepšie vybrúsených okrúhlych diamantov a to je fakt, prečo sú kamene od AGS najdrahšie. Ostatné laboratóriá sú v súkromnom vlastníctve.

Predstavte si, že obchodník môže poslať kameň do GIA iba ak je zaručená VS2. Nerozhodná VS2 môže ísť do iného laboratória a dúfať, že prejde ako VS2 ( GIA by nerozhodnú VS2 zaradila do SI1, čo má samozrejme vplyv na predajnú cenu diamantu -nižšia cena). Obchodníci apelujú na všetky laboratória, aby sa našiel nezávislý výskum a porovnali sa rozdielne laboratórne triedenia.

Pozrite si výsledky nezávislého výskumu laboratórneho triedenia diamantov vypracovaného v mesiacoch apríl-jún 2004 spoločnosťou Pricescope.
Data z júla 2004
% Rozdiel v cene
v porovnaní s GIA
(lepšie vybrúsené round)

Round
Ex/Ex Pol/Sym
59% - 63% hĺbka
53% - 58% tabuľa
Všetky
Round
Všetky
Fancy
GIA
0%
-5.7%
-15.7%
AGS
+6.5%
+5.5%
-
EGL-USA
-9.1%
-14.8%
-18.5%
EGL (zahraničné)
-13.0%
-17.3%
-21.4%


Veľkoobchodníci posielajú svoje kamene do AGS dúfajúc, že môžu dostať triedu výbrusu AGS 0 alebo 1 (na škále od 0 do 10). Kamene s nižšou AGS klasifikáciou sú vzácne. Ale diamanty s inými certifikátmi môžu taktiež skórovať veľmi vysoko na HCA a nie všetky AGS 0-ové skórujú excelentne alebo veľmi dobre. Obchodníci môžu mať množstvo jednaní s jedným alebo dvoma laboratóriami, ale možno nikdy neposlali kamene do AGS. Je celkom bežné mať AGS klasifikáciu výbrusu nahradenú lepším výbrusom diamantu certifikovaným inými laboratóriami. Zvyčajne je to nálepka v tvare veľkosti 2 x 1 inch-ov nalepená na ‘papieri’ kde je diamant uložený. Diamant nebol prezretý - premeraný v AGS laboratóriách, kameň bol skanovaný "Sarin"-om alebo "Ogi"-m u obchodníka, predajcu (technické zariadenia hodnotiace kvalitu výbrusu). Informácia je zvyčajne presná.

EGL zaviedli SI3 triedu, ktorá im priniesla extra klasifikačný business pre lepšie I1-ky, čo môže byť styčnou zónou medzi SI2 / I1. Keď sa pozriete zblízka, zvyčajne je možné vidieť inklúzie. EGL-USA má legálnu obchodnú značku a vedú spor s EGL, ktorý operuje najmä v Izraeli a Belgicku. EGL má povesť miernejšej klasifikácie, zatiaľ čo USA / kanadskí vlastníci viac priťahujú (čo sa odzrkadľuje aj pri porovnaní cien). EGL-USA certifikáty sú taktiež jasne označené, ale v internetovej databáze je veľmi ťažko povedať ktorý je ktorý bez toho aby ste si prezreli kópiu naskenovaného certifikátu (nie fiktívne tlačivo na webe).

HRD je belgickým ekvivalentom GIA. HRD certifikované diamanty sú oveľa bežnejšie v Európe a na východe.

Zastúpenie HRD a IGI klasifikovaných diamantov na internete je príliš malé na to, aby sme mohli robiť cenové porovnania, ale v obchode môžu byť okrúhle diamanty s týmito certifikátmi podobné GIA a EGL-USA.

AGA laboratórium je uznávaná malá regionálna firma ležiaca na východnom pobreží USA. Špecializuje sa hlavne na klasifikáciu výbrusov fancy-shape diamantov.
 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 544809

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 8 návštevníkov