Home Diamant

Diamant ako drahokam

E-mail
Využitie diamantu ako dekoratívneho šperku je najznámejšie, siahajúce až do staroveku. Rozptyl svetla je základnou charakteristikou diamantu a má významný vplyv na jeho cenu už od minulosti. Špecialisti na drahokamy okolo roku 1900 vyvinuli metódu na hodnotenie diamantov a iných drahokamov zakladajúcu sa na určení merateľných vlastností, dôležitých pre stanovenie rozdielov medzi diamantami, ktoré v konečnom dôsledku vplývajú na ich cenu.

Štyri vlastnosti známe ako 'štyri C', sú bežne používané na základný opis diamantov sú to:
karáty (carat), čistota (clarity), farba (color), a výbrus (cut).


Diamanty sú celosvetovo predávané vo veľkých množstvách, pričom ich cena sa určuje podľa 'štyroch céčiek', ktoré diamanty charakterizujú. Napríklad diamant 1,5 karátový, čírosť VVVS1, farba E, výbrus excelent má vyššiu cenu ako diamant 1,5 karátový, čírosť VS2, farba H, výbrus excelent. Pre stanovenie aktuálnej ceny diamantov sa využíva medzinárodne uznaný cenník, zverejňovaný týždenne v piatok pod názvom RAPAPORT DIAMOND REPORT, ktorý exstrahuje zobchodované ceny na diamantových burzách v zmysle dopytu a ponuky v priebehu týždňa.

Ostatné vlastnosti (okrem 'štyroch C') ktoré majú vplyv na cenu a vzhľad sú vlastnosti zahŕňajúce fyzikálne vlastnosti ako obsah fluorescenčných prvkov, história diamantu a miesto jeho nálezu, farba (modrá, zelená ružova, oranžova a pod.), tvar výbrus - podlieha móde.

Existujú štyri hlavné asociácie - medzinárodne uznané, ktoré hodnotia diamanty tj. určujú 'štyri céčka' diamantu. Zatiaľ čo karáty sa vážia, výbrus je matematicky definovaný, farba sa meria spekroskopicky, čistota je posudzovaná trénovaným ľudským okom, pričom aj pri skúsených znalcoch môžu nastať mierne odchýlky v jej zatriedení. Gemologické laboratória vyvýjajú metodiku - štandard, pre objektívne stanovenie čistoty diamantu merateľným spôsobom, pričom sa posudzuje veľkosť inklúzii, ich umiestnenie, vplyv na lom svetla, početnosť a ostatné iné.
  • Gemological Institute of America (GIA) bolo prvé laboratórium na vydávanie moderných správ o diamantoch, a má najlepšiu reputáciu medzi ostatnými inštitútmi pre jeho dôsledné triedenie.
  • American Gemological Society (AGS) nie je tak uznávaný, ani tak starý ako GIA, ale zvyšuje svoju reputáciu na porovnateľnú úroveň.
  • International Gemological Laboratory (IGL) je všeobecne uznávané laboratórium, ale trpí kvôli zlej reputácií v priemysle pre ich praktiky v triedení, ktoré sú kritikmi považované za menej dôsledné ako u GIA a AGS.
  • European Gemological Laboratory (EGI) má podobnú reputáciu ako IGL.
 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 544837

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 11 návštevníkov